Čo je to finančná gramotnosť?

Finančná gramotnosť je schopnosť porozumieť a efektívne využívať rôzne finančné zručnosti, vrátane osobného finančného manažmentu, rozpočtovania a investovania.

Keď ste finančne gramotní, máte základný základ pre inteligentný vzťah k peniazom. To vám môže pomôcť začať celoživotnú cestu učenia sa o finančných aspektoch vášho života. Čím skôr začnete byť finančne gramotní, tým lepšie na tom budete, pretože vzdelanie je kľúčom k úspešnej finančnej budúcnosti.

Pochopenie finančnej gramotnosti

Približne od roku 2000 sú finančné produkty a služby čoraz rozšírenejšie v celej spoločnosti. Zatiaľ čo predchádzajúce generácie obyvateľov USA mohli nakupovať tovar predovšetkým v hotovosti, dnes sú populárne rôzne úverové produkty, ako sú kreditné a debetné karty a elektronické prevody. Prieskum Federálnej rezervnej banky v San Franciscu z roku 2021 odhalil, že 28 % všetkých platieb sa uskutočnilo prostredníctvom kreditnej karty, pričom iba 20 % sa uskutočnilo v hotovosti.1

Vzhľadom na dôležitosť financií v modernej spoločnosti môže nedostatok finančnej gramotnosti veľmi poškodiť dlhodobý finančný úspech jednotlivca.

Úskalia negramotnosti

Finančná negramotnosť môže viesť k mnohým úskaliam, ako je väčšia pravdepodobnosť akumulácie neudržateľného dlhového bremena, či už v dôsledku zlých rozhodnutí o výdavkoch alebo nedostatočnej dlhodobej prípravy. To zase môže viesť k zlým úverom, bankrotu, zabaveniu bývania a ďalším negatívnym dôsledkom.

Našťastie teraz existuje viac zdrojov ako kedykoľvek predtým pre tých, ktorí sa chcú vzdelávať o finančných témach. Jedným z takýchto zdrojov je Komisia pre finančnú gramotnosť a vzdelávanie sponzorovaná vládou USA, ktorá ponúka celý rad bezplatných vzdelávacích príležitostí.2

Finančná gramotnosť môže pomôcť chrániť jednotlivcov pred tým, aby sa stali obeťami finančných podvodov, čo je typ zločinu, ktorý sa stáva bežnejším.

Rozsah finančnej gramotnosti

Hoci mnohé zručnosti môžu spadať pod záštitu finančnej gramotnosti, medzi obľúbené príklady patrí zostavovanie domáceho rozpočtu, učenie sa, ako spravovať a splácať dlhy a vyhodnocovanie kompromisov medzi rôznymi úverovými a investičnými produktmi. Tieto zručnosti si často vyžadujú aspoň pracovné znalosti kľúčových finančných pojmov, ako je zložené úročenie a časová hodnota peňazí.

Finančná gramotnosť môže pokrývať krátkodobé a dlhodobé finančné stratégie. Stratégia, ktorú použijete, bude závisieť od niekoľkých faktorov, ako je váš vek, investičný časový horizont a tolerancia rizika. Finančná gramotnosť tiež zahŕňa vedieť, ako investičné rozhodnutia prijaté dnes ovplyvnia vaše daňové záväzky v budúcnosti.

Význam finančných produktov, ako sú hypotéky, študentské pôžičky, zdravotné poistenie a samoúčelné investičné účty, narástol. Je nevyhnutné, aby jednotlivci pochopili, ako ich používať zodpovedne. Je tiež dôležité vedieť, ktoré investičné nástroje je najlepšie použiť pri sporení, či už na finančný cieľ, ako je kúpa domu alebo na dôchodok.

Iný vývoj v oblasti financií, ako sú elektronické peňaženky, digitálne peniaze a P2P pôžičky, môžu byť pohodlné a nákladovo efektívne, ale vyžadujú, aby boli spotrebitelia primerane vzdelaní, aby ich mohli využívať vo svoj prospech.

Prečo je finančná gramotnosť dôležitá

Každodenné životné náklady, bývanie v rámci svojich možností, krátkodobé pôžičky, dlhodobé prognózy rozpočtu. Ak chcete počas života správne riadiť tieto a ďalšie základné finančné skutočnosti, musíte byť finančne gramotní.

Je dôležité plánovať a sporiť si dosť na to, aby ste si na dôchodku zabezpečili primeraný príjem a zároveň sa vyhli vysokým úrovniam dlhov, ktoré by mohli viesť k bankrotu, platobnej neschopnosti a exekúciám.

Rada guvernérov Federálneho rezervného systému USA vo svojej správe „Ekonomický blahobyt domácností v USA v roku 2022“ zistila, že mnohí Američania nie sú pripravení na odchod do dôchodku. Dvadsaťosem percent uviedlo, že nemajú žiadne úspory na dôchodok, zatiaľ čo približne 31 % tých, ktorí ešte nie sú na dôchodku, malo pocit, že ich úspory na dôchodok sú na dobrej ceste. Medzi tými, ktorí si sami riadia dôchodkové sporenie, približne 63 % priznalo, že pociťuje nízku úroveň sebadôvery pri rozhodovaní o dôchodku.