Umelá inteligencia - ako na nej zarobiť

Umelá inteligencia – čo to vlastne je?

Umelá inteligencia (v angl. „Artificial Intelligence“, skrátene A.I., alebo len AI) je simulácia procesov ľudskej inteligencie strojmi, najmä počítačovými systémami. Medzi špecifické aplikácie AI patria expertné systémy, spracovanie prirodzeného jazyka, rozpoznávanie reči a strojové videnie.

Ako presne AI funguje, vysvetlené v skratke?

Ako sa rozruch okolo AI zintenzívnil, predajcovia sa snažili predať to ako ich produkty a služby AI využívajú. To, čo označujú ako AI je však často súčasťou technológie ako strojové učenie. Umelá inteligencia si vyžaduje základ špecializovaného hardvéru a softvéru na písanie a trénovanie algoritmov strojového učenia. Žiadny programovací jazyk nie je synonymom AI, ale Python, R, Java, C++ a Julia majú funkcie obľúbené u vývojárov AI.

Vo všeobecnosti systémy AI fungujú tak, že prijímajú veľké množstvo označených tréningových údajov, analyzujú údaje na korelácie a vzory a používajú tieto vzory na predpovede budúcich stavov. Týmto spôsobom sa chatbot, ktorý dostáva príklady textu, môže naučiť vytvárať živé výmeny informácií s ľuďmi alebo nástroj na rozpoznávanie obrázkov sa môže naučiť identifikovať a opísať objekty na obrázkoch preskúmaním miliónov príkladov. Nové, rýchlo sa zlepšujúce generatívne techniky AI môžu vytvárať realistický text, obrázky, hudbu a ďalšie médiá.

Ako je možné na umelej inteligencii generovať profit?

Existuje mnoho spôsobov, ako investovať do odvetvia alebo sektora trhu AI. Zdá sa totiž, že AI sa rýchlo stáva dôležitou disruptorovou technológiou. Identifikáciou týchto prevratných trendov a investovaním do nových spoločností je možné dosiahnuť veľké zisky, ale existuje vysoká konkurencia a nie je vždy ľahké určiť, ktoré spoločnosti nakoniec vyhrajú.

Niekedy inovátor zaujme a drží vedúcu pozíciu na trhu, ale inokedy je napodobňovateľ schopný využiť technológiu inovátora lepšími spôsobmi, vďaka ktorým bude časom úspešnejší.

Niektorí ľudia budú chcieť investovať priamo do spoločností, ktoré vyvíjajú AI, zatiaľ čo iní sa môžu rozhodnúť investovať do spoločností, ktoré budú mať z jej širšieho prijatia najväčší úžitok. Ak použijeme ako príklad štart a rast odvetvia osobných počítačov, investori mohli úspešne investovať do výrobcov počítačov alebo hardvérových spoločností, ktoré vyrábali matičné dosky a iné komponenty. Iní investovali do softvérových spoločností, ktoré vyrábali programy používané počítačmi, zatiaľ čo iní sa pokúšali identifikovať spoločnosti, ktoré by najviac profitovali z automatizácie, ktorú počítače ponúkali.

Niektoré z týchto investícií išli priamo do počítačov a ich skutočnej výrobnej technológie, zatiaľ čo iné boli konzervatívnejšie, ako napríklad investícia do už tak silnej spoločnosti, ktorá mohla ďalej profitovať z rastu používania počítačov; ide však o to, že keď sa objavia nové technológie, na trhu sú víťazi aj porazení.

Nakoľko mnohí veria, že umelá inteligencia môže mať silný ekonomický vplyv a dokonca pripraví o prácu pracovníkov v mnohých odvetviach, môžu existovať príležitosti na identifikáciu spoločností ako tie, ktoré sa zameriavajú napr. na rekvalifikáciu pracovníkov, čím je možné profitovať z týchto zmien zamestnanosti. Pozrime sa na konkrétne príklady jednotlivých firiem, ktoré spĺňajú kritériá pre investovanie do umelej inteligencie.

Investície do ETF popredných spoločností v oblasti AI

Apple (APPL): Okrem Siri, ktorá využíva AI na interakciu so zákazníkmi, Apple aktívne vytvára určité percento služieb AI poskytovaných na svojej platforme. Významným príkladom je OpenAI, ktorá už spustila svoju aplikáciu pre iPhone pre ChatGPT; táto služba sa Apple zaplatí už z 30% príjmov generovaných aplikáciou. Okrem spoločností umelej inteligencie, ktoré poskytujú služby prostredníctvom ich platformy, Apple môže využiť aj svoje enormné hotovostné rezervy na to, aby v oblasti umelej inteligencie dosiahla úspech.

NVIDIA (NVDA): NVIDIA je lídrom v oblasti AI a má veľmi silnú pozíciu na trhu vďaka svojej generatívnej umelej inteligencii, ktorá popisuje algoritmy používané na vytváranie nového obsahu vo viacerých výstupných formách, ktoré zahŕňajú zvuk, počítačový kód, obrázky, text, simulácie. a videá. NVIDIA vytvorila počítačové čipy, hardvér, softvér a vývojové nástroje na vytvorenie systémov umelej inteligencie od A do Z. NVIDIA využíva tisíce jednotiek grafického spracovania (GPU) na ovládanie veľkých systémov AI, a má v súčasnosti podiel na trhu GPU až 88 %.

Microsoft (MSFT): Microsoft investoval 13 miliárd dolárov do iniciatív AI, vrátane počiatočnej investície 1 miliardy dolárov do OpenAI (ktorého ChatGPT je teraz jedným z najznámejších mien v branži). Microsoft naviac zabudoval AI do mnohých zo svojich systémov, vrátane vyhľadávacieho nástroja Bing, Microsoft 360, predajných a marketingových nástrojov, X-Boxu a kódovacích nástrojov GitHub. Vyvinul taktiež rámec pre vytváranie aplikácií AI a rozšírenie svojho ekosystému zásuvných modulov AI.

Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM): Taiwan Semiconductor Manufacturing je najväčším svetovým výrobcom čipov, je teda logicky ďalším popredným konkurentom vo výrobe čipov aj pre umelú inteligenciu. S rastom AI bude rásť aj potreba robustných počítačových čipov. TSM je vyspelá spoločnosť, ktorá pokračuje vo výrobe čipov pre počítačové aplikácie aj bez AI, takže môže predstavovať menšie riziko ako iné investície do AI.

Meta Platforms (META): Meta, alebo bývalý Facebook, výrazne investoval do AI. Využíva AI s veľkým jazykovým modulom (LLM), ktorý pomáha zvyšovať výsledky vyhľadávania a predpovedať obsah, ktorý budú chcieť používatelia vidieť. Meta tiež vyvinula svoj vlastný kremíkový čip pre aplikácie na spracovanie AI a vytvorila dátové centrum novej generácie.

Amazon.com (AMZN): Amazon používa AI vo svojom systéme Alexa a svojim zákazníkom ponúka aj nástroje strojového učenia (ML) a AI. Oddelenie cloud computingu od Amazonu, Amazon Web Services (AWS), poskytuje infraštruktúru AI, ktorá umožňuje ich zákazníkom analyzovať údaje a začleniť AI do ich existujúcich systémov. AWS má viac ako 100 000 zákazníkov, ktorí môžu využívať služby AI a ML na prispôsobenie odporúčaní, zlepšenie bezpečnosti a ochrany, analýzu svojho podnikania a zvýšenie zapojenia zákazníkov.

Tesla (TSLA): Tesla je jednou z najviditeľnejších spoločností s umelou inteligenciou a je ľahké ju pochopiť. Spoločnosť používa AI na automatizáciu jazdy, čo si vyžaduje neustále spracovanie údajov na identifikáciu iných áut, stavu vozovky, dopravných signálov a chodcov. Každý kto je šofér vie, že si to vyžaduje neustále pozorovanie okolia – tzn. skenovanie a spracovanie kamerových dát, aby sa priebežne vyhodnocovali neustále sa meniace podmienky v okolí auta.

POZNÁMKA: Vyššie uvedené príklady konkrétnych spoločností nie sú v žiadnom prípade výzvami ani odporúčaniami na okamžité investovanie do týchto firiem. Slúžia len pre vašu inšpiráciu. V EVERTREE investujeme do AI cez (zatiaľ) pre verejnosť uzavretý fond INTELLIO Capital Portfolio Fund (tzn. do AI investujeme len vlastný, nidy nie klientsky kapitál) – o zmene budeme včas informovať.

PRE LEPŠIU ILUSTRÁCIU MOŽNÉHO VÝNOSU INVESTÍCIE DO AI UVÁDZAME NASLEDUJÚCI GRAF: